Із введенням воєнного стану стало актуальним питання підстави відстрочки від призову під час мобілізації.

Повний перелік таких підстав наведено у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Хоча в даному Законі підстави для звільнення від мобілізації, проте зазвичай громадяни не зовсім розуміють їх.

Я не буду детально зупинятися на кожній із підстав, однак надаю роз’яснення про ті найтиповіші, із якими найчастіше звертаються. Також, розповім про типові помилки, яких припускаються люди при трактуванні законодавства.

Отже, йде мова про наступні підстави.

Якщо особа самостійно виховує дитину (дітей) віком до 18 років.

Наголошую, що самостійно – це коли мама дитини відсутня (померла, зникла безвісті тощо) або позбавлена батьківських прав. Помилковою є думка чоловіків, що якщо їхня дружина на заробітках закордоном, то значить вони виховують дитину самостійно.

Бажаючи настання цієї підстави, іноді чоловіки вважають за доцільне звертатися в суд із позовною заявою про позбавлення  батьківських прав дружини. Варто сказати, що позбавлення батьківських прав  – це дуже непростий процес, який може тривати від трьох місяців і більше. Щоб позбавити дружину батьківських прав мають бути дуже вагомі для цього підстави. Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і застосовується лише в тому випадку, коли змінити поведінку матері (або батька) неможливо.

Якщо особа визнана тимчасово непридатною до військової служби

У багатьох призовників є документи, що підтверджують відстрочку від військової служби (непридатна до військової служби у мирний час та обмежено придатна у військовий час). Та навіть наявність також довідки не гарантує звільнення вій мобілізації. Нерідко співробітники центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) вилучають у громадян оригінали документів про відстрочку від призову і вимагають повторного проходження військово-лікарської комісії. Щодо законності таких дій немає однозначної думки серед адвокатів. Однак, якщо Ви вважаєте, що Ваші права порушено, то можете звертатися із скаргами на незаконні дії таких працівників або оскаржувати результати самої військово-лікарської комісії (ВЛК). При цьому пам’ятайте, що сам факт оскарження результатів ВЛК не звільняє від обов’язку прибути на місце зборів.

Опікуни за певними категоріями осіб.

Щодо опікунства за недієздатними особами або особами І та ІІ групи інвалідності, то відповідного статусу таких підопічних осіб достатньо для встановлення опікунства.

Проте, щодо іншої категорії підопічних (наприклад, перестарілих осіб або осіб із хворобливим станом без встановлення групи інвалідності) потрібно висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) про потребу постійного стороннього догляду. Для отримання такого висновку хворий повинен звернутися до сімейного лікаря, який у свою чергу дає відповідне направлення на ЛКК. Якщо висновок підтвердить про необхідність стороннього догляду, то надалі слід звернутися в органи соціального захисту із заявою. При цьому, Ви повинні довести, що окрім Вас більше нікому доглядати за хворим.

Здобувачі професійно-технічної та вищої освіти

Для отримання відстрочки за цією підставою необхідно подати документи про вступ у відповідний навчальний заклад (в Україні чи закордоном). Це може бути контракт, виклик на навчання тощо. Нерідко співробітники центрів комплектування та соціальної підтримки вимагають проходження військово-лікарської комісії. Після цього приймають рішення про відстрочку від призову за мобілізацією.

Застереження (!)

Ні в якому разі не намагайтеся незаконним способом отримати документи, які надають право на відстрочку від мобілізації. Це, наприклад, підроблені документи про вступ у навчальний заклад закордоном, судові рішення про позбавлення дружини батьківських тощо. Ваші дії можуть бути розцінені одночасно як підроблення документів та як ухиленні від мобілізації. Таким чином, Ви будете притягнуті до кримінальної відповідальності одночасно за двома статтями Кримінального кодексу України.

Проте, якщо у Вас є офіційні документи, то Ви можете їх пред’явити у центри комплектування та соціальної підтримки для вирішення питання про відстрочку від мобілізації.

Сам по собі факт існування підстав для відстрочки від призову під час мобілізації не дає автоматично права на виїзд особи закордон. Для виїзду за кордон потрібні додаткові документи. Наприклад, відповідна довідка із центру комплектування та соціальної підтримки про надання відстрочки, студентський квиток, посвідчення опікуна й довідка про отримання ним соціальної допомоги та ін.

Рекомендації

Одним словом, випадків багато і кожна ситуація є індивідуальною. Окрім того, нерідко закон трактується по-різному співробітниками прикордонної служби. Тому, для уникнення будь-яких непорозумінь при перетині кордону я практикую в інтересах клієнтів звертатися із адвокатським запитом до Державної прикордонної служби України (ДПСУ). Я офіційно запитую чи може особа із конкретним переліком документів (які я додаю до запиту) перетинати державний кордон України і в яких випадках. Позитивна відповідь на такі запити гарантує людині безперешкодний проїзд на кордоні.

Звертаю також увагу, що нез’явлення за повісткою до відповідного центру комплектування та соціальної підтримки (або нез’явлення на збори після проходження ВЛК) можуть мати наслідком притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Якщо Вас цікавить наявність підстав для звільнення від призову за мобілізацією у Вашому конкретному випадку, а також якщо Ви бажаєте направлення у Ваших інтересах адвокатського запиту щодо можливості виїзду за межі України, запишіться на консультацію до адвоката.

Також, рекомендую у безкоштовному доступі свою електронну книгу.