Відповіді на поширені питання

Що таке позовна заява?
Позовна заява – це письмовий документ, який подається до суду однією чи кількома особами (позивачами) до іншої особи чи осіб (відповідачів або зацікавлених осіб) з метою захисту своїх прав.
Хто такий позивач?
Позивач – це особа, яка подає позовну заяву до суду.
Хто такий відповідач?
Відповідач – це особа, до якої подають позовну заяву.
Що таке судовий збір?
Судовий збір – це обов’язкова плата, яка сплачується позивачем державі за подання позовної заяви до суду.
Що таке додатки?
Додатки до позовної заяви – це документи, або їх копії, які додаються до позовної заяви та доказують ті або інші обставини, про які йдеться в позовній заяві.

СІМЕЙНІ ПИТАННЯ

Чи можу я розлучитися, якщо мій чоловік (дружина) заперечують проти розірвання шлюбу?
Так. Якщо Ви наполягаєте на розірванні шлюбу, то суд однозначно зобов’язаний розірвати цей шлюб. Проте, суд може відкласти розгляд справи до 6 місяців і надати час подружжю на примирення. Якщо після спливу цього часу позивач наполягає на розірванні шлюбу, то суд розриває шлюб.
Чи зобов’язана (ний) я проживати з чоловіком (дружиною) разом до того часу, доки офіційно не буде розірвано шлюб?
Ні, Ви ще до розірвання шлюбу маєте право проживати окремо.
Чи можу я розірвати шлюб якщо просто не бажаю проживати зі своїм чоловіком (дружиною)?
Так, Ви в будь-який час і за будь-яких обставин можете подати подати позовну заяву про розірвання шлюбу.
З ким буде проживати неповнолітня дитина (діти) після розірвання шлюбу?
Місце проживання дитини буде визначено за погодженням між подружжям. Якщо погодження немає, то суд залучає до справи службу в справах дітей, яка шляхом обстеження місць проживання батька і матері дитини та із врахуванням інших обставин висловлює думку про доцільність проживання дитини біля батька або біля матері. Якщо дитина досягла 10-річного віку, то суд зобов’язаний вислухати думку дитини щодо того, з ким вона хоче проживати.
Чи має право мій чоловік (дружина) фізично чи морально ображати мене до того моменту, поки шлюб не буде офіційно розірваний?
Ні. Ні в якому разі ніхто нікого не має права ображати не залежно від того чи особи перебувають в шлюбі чи розлучені.
Чи потрібно ділити спільно нажите майно одночасно із поданням позовної заяви про розірвання шлюбу?
Ні. Спільно нажите майно можна поділити добровільно або через суд в окремому порядку.
Чи зобов’язаний чоловік (дружина) після розірвання шлюбу виписатися (знятися з реєстрації) в квартирі, яка належить іншому з подружжя або його батькам?
Ні. Якщо, наприклад, чоловік до розірвання шлюбу проживав чи був зареєстрований у квартирі, що належить його дружині чи її батькам, то він може виписатися (знятися з реєстрації в квартирі) лише за власним бажанням. В такому разі якщо дружина бажає його виписати (зняти з реєстрації) свого колишнього чоловіка, то потрібно подавати Позовну заяву про зняття особи з реєстрації (Про визнання особи такою, що втратила право на житло).
Чи можна після розірвання шлюбу змінити місце проживання неповнолітньої дитини?
Так, якщо змінилися обставини, то в будь-який час мама або батько можуть звернутися до суду із Позовною заявою про зміну місця проживання малолітньої дитини.
Чи можу я на час виїзду за кордон залишити неповнолітню дитину зі своїми батьками або родичами?
Так, можете. Але врахуйте, що батько і мама дитини мають переважне право на те, щоб дитина проживала саме з ними. Тому, якщо Ви поїдете за кордон, то Ваш колишній чоловік (дружина) мають право через органи опіки та суд забрати дитину проживати до себе. Проте, цей процес досить непростий і якщо Ви поїдете закордон на 2-3 місяці, то у разі виникнення спору Вашому колишньому чоловікові (дружині) буде досить важко змінити місце проживання неповнолітньої дитини.
Що робити, якщо після того як суд визначив місце проживання дитини з Вами, Ваш колишній чоловік (дружина) самовільно без Вашого дозволу забрали дитину проживати до себе?
В такому разі потрібно негайно звертатися до поліції та до служби в справах дітей. Не виключено, що надалі потрібно буде звертатися до суду. Оскільки це досить складне питання, то рекомендуємо Консультацію професійного адвоката.
Що робити якщо після розірвання шлюбу колишній чоловік (дружина) переслідує Вас і Ваших рідних, обмежує у спілкуванні із друзями чи знайомими, погрожує життю, здоров’ю чи знищенням майна?
Негайно звертатися до поліції, яка зобов’язана видати так званий Терміновий заборонний припис, який може зобов’язати кривдника залишити Ваше місце проживання; заборонити вхід та перебування в місці Вашого проживання; заборона в будь-який спосіб контактувати з Вами. Така заборона буде діяти протягом 10 днів. Якщо надалі кривдник буде продовжувати негідну поведінку, то потрібно буде звертатися до суду із заявою про видачу обмежувального припису, який видається судом на довший термін. Рекомендуємо також Консультацію адвоката.
Чи маю я право заборонити колишньому чоловікові (дружині) бачитися із спільними малолітніми дітьми?
Ні. Батько і мама мають право бачитися з дітьми і брати участь у їх вихованні (за винятком, коли такі особи позбавлені батьківських прав). Але, якщо Ваш колишній чоловік чи дружина своєю негідної поведінкою погано впливають на дитину (з’являються до дітей у нетверезому стані, ображають Вас в присутності дітей, висловлюють погрози тощо), то Ви можете не дозволити йому бачитися з дитиною. В такому разі спір про участь у вихованні дитини буде розглядати служба в справах дітей, яка визначить дні і години можливого побачення Вашого колишнього чоловіка (дружини) з дитиною.
Чи можу я позбавити батьківських прав свого колишнього чоловіка (дружину), якщо він (вона) не платить аліменти на утримання дитини (дітей)?
Ні. Ухилення від сплати аліментів не є достатньою підставою для позбавлення батьківських прав.
Які підстави для позбавлення батьківських прав?
Таких підстав є декілька: якщо батьки не забрали дитину з пологового будинку; є хронічними алкоголіками чи наркоманами, жорстоко поводяться з дитиною, вчинили злочин щодо дитини тощо. Але найбільш розповсюдженою обставиною є ухилення від виконання обов’язків по вихованню дитини. Проте, наше законодавство і суди є досить лояльними в цих справах і майже завжди надає батькові чи матері шанс на виправлення. Тому, дуже часто навіть якщо дитина ніколи не бачила батька чи матері, але в суді цей батько чи мати заявлять, що вони усвідомили свою помилку, хочуть виправитися і бачитися з дитиною, то дуже велика імовірність того, що суд не позбавить їх батьківських прав. Разом з тим є інші, проте непрості способи як позбавити батьківських прав, якщо така особа і надалі не виконує обов’язків по вихованню дитини. Для цього рекомендуємо Консультацію адвоката.
Для чого позбавляти чоловіка (дружину батьківських прав)?
Є три основні причини:
• Щоб в майбутньому дитина не мала обов’язку утримувати свого батька чи матір, якщо останні не брали участі у вихованні дитини;
• Вирішувати самостійно будь-які питання щодо життя дитини: влаштування в освітні чи медичні заклади, виїзд за кордон, зміну місця проживання тощо;
• Для майбутнього усиновлення чоловіком(дружиною) від іншого шлюбу.
Чи можу я стягувати аліменти із чоловіка (дружини), який позбавлений батьківських прав?
Так. Позбавлення батьківських прав не звільняє від обов’язку сплати аліментів на дитину чи дітей.
Чи правда, що коли не подавати на аліменти, то в майбутньому дитина не буде мати обов’язку утримувати батька чи маму, які не допомагали дитині матеріально?
Ні. Щоб дитина не мала обов’язку в майбутньому утримувати батька чи маму, які не допомагали дитині, потрібно довести факт ухилення їх від сплати аліментів. А для цього потрібно спочатку подати Позовну заяву про стягнення аліментів на утримання дитини.
Чи правда, що коли не подавати на аліменти, то батько чи мама, які не допомагали дитині матеріально, не будуть мати щодо дітей ніяких прав?
Ні. Лише після позбавлення батьківських прав особа втрачає права щодо дитини.
Чи можу я в будь-який час відмовитися від стягнення аліментів зі свого колишнього чоловіка чи дружини?
Так, це можливо в будь-який час.
Чи можу я перераховувати аліменти особисто дитині на банківський рахунок або купувати дитині продукти та одяг на суму аліментів, щоб моя колишня дружина (чоловік) не використовували гроші на свої потреби?
В законодавстві таке право є у разі, якщо той, кому платяться аліменти, використовує їх не для потреб дитини. Але на практиці це зробити дуже важко, практично неможливо.
Чи маю я право стягувати аліменти з чоловіка, який не записаний батьком у свідоцтві про народження дитини?
Ні. Спочатку потрібно офіційно встановити батьківство. Є два способи:
• Справжній батько дитини повинен подати до органів РАЦСу (Реєстрації актів цивільного стану) заяву про визнання батьківства.
• Якщо він не погоджується, тоді необхідно звернутися до суду із Позовною заявою про встановлення (визнання) факту батьківства.
Коли слід подавати позовну заяву про збільшення розміру аліментів?
Коли платник аліментів (Ваш колишній чоловік чи дружина) почав отримувати більші доходи або коли загалом збільшилися ціни на продукти харчування та предмети першої потреби. Рекомендовано подавати таку заяву раз на 2 роки.
Що робити якщо платник аліментів не платить аліменти?
Є кілька порад:
• написати скаргу у виконавчу службу;
• написати скаргу до поліції;
• звернутися до органів соціального захисту із заявою про виплату аліментів від держави;
консультація професійного адвоката.
Коли можна подавати позовну заяву про стягнення додаткових витрат на дитину?
Як правило, подають заяву з таких підстав: у Вас є витрати на навчання в коледжі чи інституті, а також (або) значні витрати на лікування.
Коли можна подавати позовну заяву про стягнення аліментів на дитину, яка продовжує навчання?
Коли дитина досягла 18-річного віку і навчається. В такому разі аліменти можна стягувати за весь період навчання, але лише до досягнення дитиною 23-річного віку.

ГРОШОВІ ПОЗИКИ, КРЕДИТИ, МІКРОКРЕДИТИ

Чи може фізична особа надавати іншій особі позику під відсотки?
Так. В цьому разі важливо правильно скласти Договір позики або розписку про отримання позики.
Чи обов’язково нотаріально завіряти розписку про отримання позики або договір позики?
Ні. Така розписка чи договір дійсні навіть без нотаріального завірення. Проте, якщо маєте сумніви, то рекомендую консультацію професійного адвоката.
Чи потрібно мати свідків під час надання позики?
Ні. Це не обов’язково. Важливо, щоб позичальник особисто написав розписку про отримання позики або підписався в договорі позики.
Що робити, коли боржник не повертає борг?
Провести переговори, щоб боржник повернув кошти або повертав частково. Якщо це не дасть результату – подати позовну заяву про стягнення боргу за розпискою.
Яку суму кредиту можливо зменшити через суд?
Від 10 до 100 відсотків.
Яку суму кредиту можливо зменшити шляхом переговорів з кредитором?
Від 10 до 80 відсотків.
Чи потрібно повертати онлайн-кредит?
Так.
Чи можна зменшити борг по онлайн кредиту?
Так.
Чи автоматично погашаються кредити в ліквідованих банках?
Ні. Право кредитора по кредиту переходить до фінансових установ або фізичних осіб, які викупили право вимоги по кредиту.
Чи мають право колектори заходити у житло боржника?
Ні.
Чи мають право колектори забирати Ваше майно за борги Ваших родичів чи знайомих?
Ні.
Чи зобов’язані Ви погашати борг за свого родича?
Ні.

НЕРУХОМІСТЬ

Чи варто укладати договір оренди квартири?
Так. Не залежно чи Ви знімаєте квартиру чи здаєте в найм. Також варто зробити опис майна в квартирі, щоб у майбутньому не виникало непорозумінь.
Чи потрібно нотаріально завіряти договір оренди квартири, будинку або комерційного приміщення?
Ні. Договір оренди квартири, будинку або комерційного приміщення є дійсним без нотаріального засвідчення. Укладати такі договори через нотаріуса обов’язково лише тоді, коли на цьому наполягає одна зі сторін договору або строк дії договору оренди понад 3 роки.
Чи приписка особи в певному житлі означає автоматичне набуття нею права власності?
Ні. Приписка (реєстрація) по місцю проживання не означає, що особа має власність у цьому житлі.
Чи технічний паспорт на нерухомість (будинок, квартиру тощо) підтверджує про право власності на цю нерухомість.
Ні. Технічний паспорт лише описує вигляд і характеристики нерухомості, а не право власності.
В яких випадках через суд можна виписати особу з житла?
Коли ця особа не проживає в житлі більше одного року без поважних причин.
В яких випадках можна виселити особу з житла?
Якщо ця особа порушує правила співжиття (влаштовує скандали і домашнє насильство), а також коли вона втратила статус члена сім`ї або не являється власником житла.
Чи можна виписати або виселити з житла власника (співвласника) цього житла?
Ні.

ШТРАФИ ДЛЯ ВОДІЇВ

Що робити якщо на Вас складають протокол про надання послуг таксі без ліцензії?
Краще не писати ніяких пояснень. А якщо писати, то в поясненнях заперечувати усі звинувачення. Після складання протоколу негайно проконсультуватися з професійним адвокатом. Пам’ятайте, що ці два правильні кроки можуть зекономити Вам 17 тисяч гривень штрафу. В подальшому необхідно подати до суду заперечення. ВАЖЛИВО! Ні в якому разі не довіряйте працівникам поліції.
Чи має право патрульна поліція обшукувати Ваш автомобіль?
Ні. Проте, якщо співробітники поліції мають постанову суду про проведення обшуку, то вони мають таке право.
Чи потрібно в протоколі писати пояснення, яке радить працівник поліції?
Категорично НІ. Працівники патрульної поліції зазвичай вводять в оману водіїв. Тому, довіряти їм не потрібно.
Чи зобов’язаний водій підписуватися в акті огляду на стан сп’яніння?
НІ, оскільки підпис в такому документі означає визнання своєї винуватості.
Чи може водій відмовитися від проходження огляду на стан сп’яніння в лікарні?
Ні. Водій зобов’язаний пройти такий огляд в лікарні. Відмова від огляду на стан сп’яніння прирівнюється до водіння автомобілем у нетверезому стані та карається великим штрафом і позбавленням водійських прав.
Чи допоможе уникнути штрафу пояснення водія в протоколі на подобі: «Випив зранку пляшку безалкогольного (слабоалкогольного) пива»?
Ні. Таке пояснення навпаки підтверджує про винуватість водія. Тому не довіряйте працівникам патрульної поліції.
Чи може водій керувати автомобілем якщо випив небагато спиртного і добре закусив?
Ні. Не сідайте за кермо у нетверезому стані. Навіть якщо з рота не відчувається запах спиртного, то аналіз крові обов’язково покаже, що водій нетверезий.
Чи мають право працівники Укртрансбезпеки вимагати пояснень від пасажирів?
Ні.
Чи допоможе уникнути штрафу пояснення водія в протоколі на подобі: «Я сьогодні лише перший день почав працювати в таксі»?
Ні. Таке пояснення навпаки підтверджує про винуватість водія таксі. Тому не довіряйте працівникам Укртрансбезпеки.