Загальні поради при купівлі нерухомості всі добре знають: оглянути квартиру, перевірити в реєстрі нерухомого майна наявність арештів, вивчити документацію тощо.

Я дам особливі поради, яка збережуть Ваші гроші.

Як відбувається продаж нерухомості?

При переписі нерухомості практично всі люди бажають заощадити. З цією метою сторони угоди замовляють експертну оцінку, де значно занижена вартість майна. Це логічно, оскільки саме від експертної оцінки розраховуються податки.

Покупець завжди платить продавцю значно більшу суму грошей за нерухомість, яку купує.

Надалі, якщо виникають спори щодо нерухомості (наприклад, хтось відсудив у продавця спадщину, попередній власник претендує на майно, договір купівлі-продажу визнано недійсним і т.д.), то покупець може позбутися купленої ним нерухомості. В такому разі він має можливість повернути лише ті гроші, які офіційно зазначені в договорі купівлі-продажу.


Тому є поради як уникнути такої ситуації:

  1. Завжди вимагайте у продавця письмової розписки, в якій він має підтвердити про отримання від Вас реальної суми грошей за нерухоме майно. Це не вплине на оподаткування, однак дасть Вам можливість підтвердити про передану продавцю суму коштів. Приблизний зміст розписки: «Я, ПІБ, дата народження, ідентифікаційний код, адреса – Продавець, отримав від ПІБ, дата народження, ідентифікаційний код, адреса – Покупця, гроші в сумі 1000 доларів США (одну тисячу доларів США), що на даний час становить 24000 грн. (двадцять чотири тисячі гривень), за продаж квартири загальною площею 100 кв. м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Л. Українки, 7/1860. ДАТА, ПІДПИС».
  2. Вимагайте в нотаріуса, щоб у договорі купівлі-продажу нерухомого майна було зазначено умову, що у разі визнання даного договору недійсним з будь-яких підстав продавець повинен Вам сплатити штраф у певному розмірі. Цей розмір має дорівнювати різниці між сумою реально сплачених Вами коштів і тією сумою, що зазначена ва договорі купівлі продажу. Наприклад, якщо в договорі вартість нерухомого майна зазначено 50 тис. грн., а реально Ви заплатили 240 тис. грн., то сума штрафу має бути: 240 тис. – 50 тис. = 190 тис.

Можете скористатися одночасно обидвома порадами. Якщо покупець добросовісний, то не заперечуватиме проти такої подвійної гарантії для Вас. Якщо ж покупець категорично не погоджується на другу умову, то вимагайте хоча б розписки про отримання ним коштів за нерухоме майно.

До речі, така сама порада стосується й купівлі автомобіля. Особливо якщо Ви купуєте автомобіль по довіреності. А чи варто купувати автомобіль по довіреності читайте тут.

Також, якщо Ви бажаєте порадитися щодо нерухомості, то записуйтеся на онлайн-консультацію. Відповіді на розповсюджені питання по нерухомості Ви можете знайти тут.