Що таке цивільний шлюб?

У народі кажуть, що цивільний шлюб – це коли жінка вважає, що вона одружена, а чоловік вважає, що він холостяк.

Юридичною мовою цивільний шлюб означає взаємозв’язок між чоловіком та жінкою, які без реєстрації шлюбу проживають однією сім’єю, ведуть спільне господарство, мають спільний сімейний бюджет тощо.

Як правило цивільним шлюбом живуть пари, які:

– мають переконання, що шлюб – це не головне, а головне любов і повага;

– з якихось особистих міркувань не бажають укладати шлюб;

– бажають отримати від держави пільги (як одинока мама, як малозабезпечена сім’я тощо);

– чоловік або жінка не подали (або не бажають) подавати позовну заяву про розірвання шлюбу з попереднім супутником життя.


Чим корисний цивільний шлюб?

  1. Можна отримувати додаткові пільги від держави, про які я вище згадував;
  2. Відсутність взаємних прав та обов’язків у цивільного подружжя;
  3. Не потрібно ділитися майном.

Більше не можу знайти ніяких позитивних ознак. Ще питання чи другий і третій пункти корисні чи ні.


Чим шкодить цивільний шлюб?

Я не маю ніякого морального права засуджувати сімейні пари, які живуть у цивільному шлюбі. Насправді, цьому є багато поважних причин. Так, людина може бути сильно розчарована своїм попереднім шлюбом, а тому не готова в майбутньому довіритися ще комусь; хтось вважає шлюб надто інтимною справою; є люди, які вважають, що не готові до шлюбу; інші пари просто вирішити деякий час пожити і придивитися одне до одного, а потім тимчасове стало постійним.

Особисто я вважаю, що від цивільного більше шкоди, ніж користі. Надто багато разів у адвокатській практиці зустрічається обставин, коли через відсутність офіційно зареєстрованого шлюбу люди дуже багато втрачають.

Всі ми прагнемо жити довго і щасливо. Я щиро бажаю всім прожити достойне і довге життя, наповнене позитивними емоціями та враженнями.

Проте, іноді наступає та хвилина, яка змінює все. Я маю на увазі, коли один з подружжя відходить у потойбічний світ. Після цього, як правило, все і починається…

Мало хто знає, що:

  • Цивільний чоловік або дружина практично не спадкують майно одне одного, оскільки відносяться до спадкоємців аж четвертої черги. Тобто, якщо хтось із попередніх черг (батьки, діти, сестри, брати, дядько чи тітка померлого), то цивільний чоловік або дружина взагалі нічого не отримують. І навіть якщо здається, що з родичами свого цивільного чоловіка (дружини) нормальні відносини, то після смерті рідної людини, дуже часто все кардинально змінюється. Повірте, що мені це відомо не по переказах. І тоді розгублені клієнти на консультаціях всі як один говорять однакову фразу «Я б собі ніколи не міг (не могла) подумати, що буду мати проблеми через те, що живу цивільним шлюбом»;
  • Цивільне подружжя не має права отримувати пенсію по втраті годувальника. В судовому порядку далеко не завжди вдається оформити такий вид пенсії;
  • Спільно нажите майно автоматично не ділиться порівну між цивільним подружжям. Тому, своє право власності потрібно доводити у довгих і виснажливих судових процесах;
  • Неможливе (або дуже складне) оформлення додаткових пільг та отримання соціальних чи разових державних допомог, отримання спеціальних статусів (вдова інваліда-чорнобильця (відповідно до закону), вдова учасника бойових дій (відповідно до закону) тощо.

Що робити?

Моя рекомендація однозначна і категорична – одружуватися. Шлюбом Ви в першу чергу захистите свої інтереси та інтереси свого коханого (коханої). Також, це буде хороша нагода ще раз підтвердити свої почуття одне до одного, пережити позитивні емоції, які відчувають люди під час одруження, або просто відмітити цю подію келихом шампанського.