Послідовність дій як подати заяву чи скаргу.

Почнемо з простих правил етики як подати заяву чи скаргу. При відвідуванні установи чи органу бути охайно одягнутому, в адекватному тверезому стані і бажано з хорошим настроєм. З собою потрібно взяти документ, що посвідчує Вашу особу (паспорт, водійське посвідчення, пенсійне посвідчення, службове посвідчення тощо).

Документи, які Ви подаєте, потрібно мати у двох однакових примірниках (копіях, екземплярах). Перший примірник Вашої заяви чи клопотання Ви подаєте у відділ, де приймають такі листи. Це може бути секретар керівника, канцелярія, загальний відділ, діловод тощо.

Після вручення першого примірника заяви (скарги) подайте працівнику другий примірник заяви і попросіть підписатися в ньому. Це буде підтвердженням прийняття документу. Біля підпису може бути печатка, але це не є обов`язковим.

Далі можете покинути приміщення установи і чекати відповіді на Вашу заяву.

Якщо працівники відмовляються ставити підпис і печатку, то спитайте до кого з працівників можна звернутися по даному питанню. Або спитайте чи зміг би керівник поставити свій підпис про отримання документу, якщо Ви його попросите. Як правило, після такого запитання чиновники підписуються в документі, щоб не мати проблем. Також додатково читайте як змусити чиновника працювати.

Проте, якщо й керівник відмовить у Вашому проханні засвідчити своїм підписом факт отримання заяви, тоді просто прямуйте та пошту. Свою заяву відправляйте рекомендованим або цінним листом.

Якщо Ви не хочете зайвий раз відвідувати певну установу, то можна відразу відправляти свою заяву через пошту і заощадити свій особистий час.


Мої рекомендації

Більшість своїх листів до державних і приватних організацій я відправляю поштою (навіть якщо цей орган знаходиться зовсім поряд). Тому, це саме рекомендую іншим. Коли Ви відправите рекомендований лист, то по штрих-коду, що зазначений у поштовій квитанції Ви легко можете дізнатися коли отримано Вашу заяву. Для цього потрібно зайти на сайт Укрпошти і ввести номер штрих-коду в графі “введіть номер відправлення”.

Якщо Ваші заяви чи скарги відверто ігнорують, то дієвим буде звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Скаргу сюди Ви можете скласти в довільній формі.