Між людьми розповсюджені різні міфи про адвоката. Для одних – це герой з «Кіновсесвіту Marvel», для інших – особа, яка не робить нічого корисного. Часто люди вважають, що до адвоката звертаються лише ті, в кого трапилася халепа. Хоча значна частина роботи адвоката пов’язана не з проблемами, а з недопущенням їх виникнення (грамотне укладення договорів, переговори, рекомендації для зменшення витрат на ведення бізнесу тощо). Я виділив найтиповіші міфи про адвоката.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 1: «Адвокат – гарантія успіху».
Один з найбільш поширених міфів, який полягає в тому, що звернення до адвоката є повною гарантією досягнення бажаного результату.
Насправді: звернення до професійного адвоката за допомогою може істотно підвищити шанс на успіх, але не гарантує це. Багато хто вважає, що якщо він звернувся до адвоката, то обов’язково виграє справу. Проте, не слід забувати, що адвокат діє лише в рамках закону. А закон не завжди на стороні клієнта.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 2: «Адвокат надає безкоштовні або недорогі юридичні послуги».
Іноді клієнти вважають, що адвокат повинен безкоштовно надавати адвокатські послуги.
Насправді: бувають випадки, коли адвокатська етика вимагає надання безкоштовної правової допомоги певним громадянам. Але в більшості випадків послуги є платними. Дайте чесну відповідь на запитання: чи Ви готові безкоштовно виконувати свою роботу? Напевно ні. Будь-яка діяльність, в тому числі й адвокатська, має достойно оплачуватися.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 3: «Адвокатські послуги невиправдано дорогі, гроші на адвоката – це гроші на вітер».
Насправді: адвокати приносять клієнтові значно більшу цінність, ніж коштують адвокатські послуги. Наприклад, пом’якшують кримінальне покарання, повертають кошти, майно, примирюють із запеклими ворогами тощо. Деякі усні консультації вартістю 200-500 гривень економлять клієнтові не одну тисячу доларів.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 4: «Чим старший адвокат, тим більший у нього досвід».
Насправді: Варто сказати, що далеко не всі адвокати стали ними у молоді роки. Інколи адвокатами стають після виходу на пенсію, звільнення з державної служби тощо. Також, різні адвокати мають різний рівень знань, практичних навичок, досвіду, а також мають свою вузьку спеціалізацію. Щороку приймається величезна маса нових законів, які потрібно вивчати і молодим, і старшим адвокатам. Тому, формувати думку про адвоката варто виключно за його діловими, моральними та професійними якостями, а не по віку.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 5: «До адвоката не пізно звернутися на будь-якій стадії виникнення проблеми».
Насправді: наша помилка в тому, що ми спочатку звертаємося за юридичною порадою до родичів, потім до сусідів, пізніше до знайомих. Після цього звинувачуємо у бідах всіх, починаючи від Президента і закінчуючи чорним котом, який перейшов нам дорогу… І лише тоді, коли справа досягає критичної точки, ми звертаємося до адвоката, який одним «помахом чарівної палички» має вирішити всі наші проблеми. В багатьох випадках дуже важко виправити ситуацію, коли в справі вже зроблено багато помилок. Часто доводиться чути від клієнтів: «Мене в поліції переконали зізнатися в злочині, якого я не вчиняв. Мені обіцяли, що все буде добре, справі не дадуть руху. Ось які хороші хлопці, як дбають про мене…». Скажу від себе, що добре буде обов’язково, але тільки для поліції, яка швидко “розкрила” злочин і знайшла «винуватого».
МІФ ПРО АДВОКАТА № 6: «Певну інформацію краще приховати від адвоката».
Насправді: на жаль, часто клієнти не розповідають всього адвокатові, побоюючись розголосу серед рідних та знайомих. Наголошую, що зміст розмови з клієнтом – це адвокатська таємниця. Порушуючи адвокатську таємницю, адвокат ризикує своєю репутацією та адвокатським свідоцтвом.
Якщо адвокат буде знати всі дрібниці по справі, то це дасть йому можливість максимально грамотно вирішити питання, спрогнозувати результат, передбачити можливі сценарії розвитку подій. І навпаки, якщо у незручний момент з’ясується прихована правда, то адвокат може втратити «правову зброю» для захисту клієнта.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 7: «Нащо мені адвоката, я ж правий, закон на моєму боці і я виграю справу».
Насправді: Чи завжди найшвидший автомобіль є запорукою перемоги та автоперегонах? – Ні, має значення хто пілот і штурман.
У справі багато залежить від наявних доказів, стратегії ведення справи, вчинених попередніх дій клієнтом. Не завжди закон і справедливість йдуть «в ногу» одне з одним.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 8: «Адвокат повинен на всіх опонентів «кидатися з гранатою», відстоюючи позицію клієнта».
Насправді: від себе скажу, що мета адвоката – це не розповісти опонентові все, що про нього думає клієнт, а максимально позитивно вирішити справу для клієнта. І найчастіше позитивний результат досягається переговорами. Бо якщо люди між собою не можуть порозумітися через особисту неприязнь, то з адвокатами майже всі йдуть на переговори. Переговори є пріоритетним напрямком роботи в адвокатській діяльності.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 9: «Присутність адвоката означає, що клієнтові є що приховувати».
Багато хто вважає, що людина, яка приходить до суду з адвокатом, автоматично визнає себе винуватим.
Насправді: адвокат сам по собі не є доказом провини свого клієнта. Навпаки, знаходження поряд з Вами адвоката гарантує ввічливість і законність дій відносно Вас. У присутності адвоката Ви навряд чи почуєте погрози на свою адресу зі сторони чиновників. Крім того, адвокат знає як змусити чиновників працювати.
МІФ ПРО АДВОКАТА № 10: «Якщо я оплатив адвокатські послуги, то адвокат повинен займатися моєю справою 24 години на добу і йому можна телефонувати по будь-яких дрібницях у будь-яку пору доби, хай відробляє свій гонорар».
Насправді: шановні клієнти, не забувайте, що адвокат – це також людина, яка має сім’ю, особисте життя і відпочинок. Також, крім Вашої справи адвокат в середньому має 70-100 інших юридичних справ, де люди потребують юридичної допомоги. Адвокат на вирішення проблем клієнтів витрачає більшість свого свідомого життя. Нерідко буває, що клієнти телефонують пізно ввечері лише задля того, щоб поцікавитися як просувається вирішення його питання. Працюючи в режимі постійного стресу та напруги, без відпочинку, без часу на особисте життя, без хвилини спокою, навіть найдосвідченіший адвокат не зможе якісно працювати. Без перебільшення скажу, що для адвоката значно легше повернути оплачений гонорар, ніж мати справу із клієнтом, який не цінує часу адвоката.
Leave A Comment