Коли потрібна сила примирення?

Понад 80% спорів, які виникають між людьми, можна реально вирішити без судів, без погроз, без нервових потрясінь і без… грошей. Для цього існує сила примирення.

У своїй багаторічній адвокатській практиці я часто зустрічав ситуації, коли обидві сторони стають подібними то тих двох мавпочки, які б’ються за апельсин. Проте, одній мавпочці потрібна шкіра від апельсина, а іншій – соковита серединка. Зрозумівши силу примирення, одна мавпочка взяла собі з апельсина м`якоть, інша – шкірку.

Люди відстоюють кожен своє, не розуміючи, що мають різні інтереси.

Наприклад, роками судяться за спадщину померлих батьків, хоча одних спадкоємців цікавить земля, а інших – батьківська хата.

Особа, що нанесла своєму сусідові тілесні ушкодження, намагається довести менший ступінь тяжкості тілесних ушкоджень, меншу суму, яку потрібно відшкодувати, а потерпілому просто потрібні щирі вибачення.

Межівники 3-5 років судяться за 10 сантиметрів межі, бо «чому це в сусіда має бути більше землі», хоча інша територія ними не використовується.

Особливо гострими і спори між подружжям. Чоловік і дружина допускають помилки сімейного життя, руйнують стосунки, а потім сперечаються через майно, виховання дітей тощо.

І таких прикладів є сотні…

Тому варто завжди в першу чергу розглядати варіант мирного вирішення спору і ніколи остаточно не розривати відносин зі своїм опонентом.

Почати переговори можна простими запитаннями: Чи розглядав ти варіант примирення між нами? Ти хочеш все життя судитися і відвертати від мене голову вбік чи ти маєш гідність і терпіння помиритися зі мною? Чи знаєш, що таке сила примирення? Скажи конкретно, що тобі потрібно, які твої інтереси?

Якщо важко самостійно знайти потрібні слова для порозуміння, то зверніться до професіонала (адвоката, психолога), який зможе стати ланкою, що з`єднає дві сторони. Можна також залучити до переговорів людину, яку добре знають та поважають обидві сторони.

Звичайно, це не стосується випадків, коли опонент зовсім не готовий до спілкування і постійно відкидає Ваші пропозиції. Проте, якщо Ви думаєте про опонента, що «з ним немає про що говорити», то прочитайте уважно ще раз попередній абзац.


В чому сила примирення?

  • заощадження витрат та адвоката, судові збори, експертизи, хабарі суддям, поліції та іншим посадовим особам. Це десятки тисяч гривень;
  • заощадження дорогоцінного часу, який ніколи не повернеться. Це довгі місяці та роки. Цей час можна приділити дійсно важливим для Вас справам – сім`ї, подорожам, реалізації своїх мрій;
  • збереження душевного спокою. Кожне судове засідання, кожен конфлікт, кожна думка про проблему – це стрес. Якщо Ви завершите спір, то не отримаєте хвороби (панічні атаки, гіпертонію, проблеми щитовидної залози тощо).

Мої рекомендації

Будьте вищі від своїх емоцій, миріться. Якщо можна пробачити, то потрібно пробачати (іноді навіть за певну винагороду відшкодування збитків, повернення боргу тощо). Адже, якщо Ви помиритеся, то заощадите величезні ресурси – гроші, час, нерви. Якщо не вдається зберегти відносини, то хоча б не тримайте зла на іншу сторону.


З особистої практики:

Беручи нову справу в роботу, я в першу чергу вивчаю чи можливо вирішити спір шляхом переговорів. З дозволу клієнта звертаюся до іншої сторони із пропозицією вирішити спір мирно. За понад 10 років юридичної практики із впевненістю можу сказати, що абсолютна більшість людей готова до переговорів і миру. Просто сторони нечасто пропонують одна одній примирення.

Про колосальну силу примирення рекомендую прочитати в книзі «Переговори в стилі Трампа».