«Ви маєте право мовчати, все, що Ви скажете, може бути використано проти Вас…» – відома фраза із американських бойовиків та детективів. Здається, що така казкова демократія є лише в США.

Право мовчати маємо і ми, але нам про це не завжди розповідають.

Я розповім як правильно вести себе з правоохоронцями, військовими комісарами та іншими службовцями.

Таке спілкування – це завжди стрес, тому пам`ятайте основне правило: «Ви дійсно маєте право мовчати».


Ви маєте повне право взагалі нічого-нічого-нічого і ніколи-ніколи-ніколи не пояснювати, не розповідати про себе і про своїх рідних. Це стосується абсолютно всіх випадків, навіть якщо Ви стали свідком тяжкого злочину.

Також, Ви маєте право не підписувати ніяких документів відносно себе і своїх рідних (наприклад, письмові пояснення, заяви та інше).

Якщо Ви розгубилися і маєте певні сумніви як і що розповідати, то краще нічого не пояснювати. Пізніше після консультації з адвокатом Ви будете мати можливість дати пояснення.

Проте, часто нам не розповідають про право мовчати, хоча й змушують ставити свій підпис про ознайомлення зі своїми правами.


Є різні способи як нас схиляють все пояснювати зараз і негайно. Це, зазвичай, такі фрази:

  • «Давайте, швидко визнайте свою вину, я ж Вам краще хочу зробити»;
  • «Якщо не дасте покази, то ми припишемо Вам ще одну статтю»;
  • «Ми кинемо Вам в кишеню наркотики»;
  • «Ми Вам вручимо повістку в армію»;
  • «Ми посадимо Вас і Ваших родичів»;
  • «Ви ж зобов’язані пояснити якщо ми Вас запитуємо»;
  • «Чому Ви не даєте показів, Ви що американських фільмів надивилися?»;
  • «Ми заберемо Ваш бізнес»;
  • «Поламаємо руки і ноги»;
  • «Ви нам не довіряєте? ми ж поліція!»;
  • «Розповімо дружині, де Ви ночами пропадаєте».

Однак, Ви зобов’язані давати пояснення лише відносно інших осіб. За відмову від надання пояснень щодо інших осіб може наставати кримінальна відповідальність. Але навіть і в цьому випадку Ви маєте право надати пояснення трохи пізніше, щоб отримати консультацію адвоката.

Якщо до Вас прийшли військові комісари і вимагають поїхати з ними у відділок, то маєте повне право не впускати їх до свого житла. Якщо вони застосовують силу, то закрийтеся в квартирі зсередини або кличте когось на допомогу, викликайте поліцію, дзвоніть до адвоката. Оскаржуйте незаконні дії цих службовців. Якщо поліція ігнорує Ваші скарги, то змушуйте їх робити свою роботу.


Випадок з особистої практики:

До жінки пенсійного віку навідалися правоохоронці та змусили написати пояснення, що нібито вона засіяла город снотворним маком. Жінку переконали такі аргументи: «ми Вам бажаємо кращого», «дивіться, щоб Вас не посадили», «у Вас можуть забрати хату», «Вас можуть позбавити пенсії». Їй не пояснили, що вона має право мовчати.

В жінки дійсно на городі було кілька кущиків маку, які самі засіялися з сусіднього поля. Далі у справі з`явилися документи, що жінка була майже «наркобароном», оскільки слідчий також вміє фантазувати.

Коли справу передали в суд, то правоохоронці пропонували жінці за кілька сотень доларів США закрити кримінальну справу щодо неї. Тоді вона звернулася за юридичною консультацією. Їй, на щастя, вдалося уникнути несправедливої кримінальної відповідальності. Якщо б жінка знала про своє право мовчати, то не мала б неприємностей.


Мої рекомендації:

  1. Пам’ятайте, що Ви маєте право мовчати! Якщо Ви є свідком і не маєте права мовчати про інших людей, то в будь-якому разі Ви маєте право на адвоката;
  2. Якщо службовці змушують надавати пояснення, то допомагає фраза: «Я зателефоную до адвоката!». І після цього дійсно навіть у присутності правоохоронця можете дзвонити до адвоката. Службовець миттєво змінить своє відношення до Вас (перевірено на 100%);
  3. Разом з тим, якщо Ви реально можете допомогти розкрити злочин або затримати злочинця, то я вважаю, що потрібно допомогти, бо це справедливо і правильно.

Анекдот до теми:

«Один господар Петро схопив за яйця злодія Федора, який на яблуні крав у нього яблука, і питається: «Ти хто такий?». Той мовчить. Петро стиснув яйця сильніше і знов питається: «Ти хто такий?». Той далі мовчить. Тоді Петро стиснув яйця з усієї сили, покрутив за годинниковою стрілкою і злісно спитав: «Останній раз запитую – ти хто такий?». Злодій відповідає:

– я Федір!

– а чому мовчав?

– бо я – глухонімий!».