Чому потрібно змусити чиновника працювати?

Коли ми заходимо в більшість державних установ, то задаємо собі питання «Як змусити чиновника працювати?» Це тому, незадоволений працівник нагло відправляє нас з кабінету і каже такі фрази:

– «сьогодні неприйомний день»;

– «в коридорі на стіні все написано»;

– «ми цим не займаємося»;

– «це не наша компетенція»;

– «ми не зобов’язані надавати консультації»;

– «Вам не належить право на такі пільги»;

– «Поліція такі справи не вирішує» і т.д.


Які запитання задавати чиновникові?

Важливо вести себе стримано і в спокійному тоні розпитувати про своє питання. Залежно від розмови, доцільно задавати наступні запитання:

  • «Скажіть, будь ласка, коли у Вас прийомний день?»
  • «Скажіть, будь ласка, до кого ще із Ваших працівників я можу звернутися?»
  • «Порадьте, будь ласка, в який орган чи організацію мені звернутися?»
  • «Підкажіть, будь ласка, в якому законі написано, що я не маю права (на те-то)?»
  • «Надайте, будь ласка, мені письмову відповідь, в якій буде написано причини, з яких Ви мені відмовляєте у вирішенні мого питання?».

Якщо ці питання не дали ніякого результату, то потрібно сказати: «Дякую за те, що приділили мені час, до побачення!».


То як змусити чиновника працювати?

Ні в якому разі не потрібно сваритися, обзивати працівника, проклинати його і говорити інші слова, про які ми всі добре знаємо. Потрібно написати письмову скаргу в цей орган. Важливо правильно подати скаргу, щоб її прийняли та розглянули. Відповідь має Вам надійти в період від 15 днів до місяця.

Якщо відповідь Вас влаштовує, то питання вирішено. Якщо лист надто складний або не вирішує Вашого питання, то краще звернутись до професійного адвоката.

Якщо на Ваш погляд відповідь не обґрунтована та незаконна або відповіді взагалі немає, то потрібно відправляти скарги на дії (або бездіяльність) цього органу в якомога більше інстанцій, починаючи від написання скарги до Президента України, і закінчуючи поліцією, а також до суду. Рекомендую подавати скаргу одного змісту, а на початку її зазначити назви та адреси всіх органів, куди Ви звертаєтеся. І також один примірник скарги потрібно направити в ту організацію, на яку Ви скаржитеся.

Коли чиновник побачить як багато контролюючих органів будуть розглядати Вашу скаргу, то дуже велика ймовірність, що в нього відразу з’явиться щире бажання Вам допомогти.

Якщо Ви звернулися до поліції і немає відповідної реакції або Ви бачите, що працівник поліції упереджений, напишіть скаргу до керівника відповідного відділу поліції.

Якщо це не дасть результату, то напишіть скаргу до Департаменту внутрішньої безпеки.

Дієвим є також звернення на Урядову гарячу лінію 1545 (дзвінки безкоштовні).

Доцільно звернутися в органи прокуратури. Чесно кажучи, прокуратура майже не реагує на скарги, а якщо реагує, то формально. Однак, навіть невеликий лист чи телефонний дзвінок із прокуратури до чиновника робить чудеса. Чиновник починає ставати Вашим найкращим другом.

Щоб не виникало зайвих непорозумінь, потрібно вирішувати питання саме в тих організаціях, де такі питання і мають вирішуватися. Наприклад, якщо Ви хворі, то Ви напевно звертаєтеся до лікаря, а не в сільську раду.


Приклад з моєї особистої практики:

В одному з відділів виконавчої служби в сусідній області протягом тривалого часу державний виконавець ніяк не реагував на письмові заяви та відмовлявся надавати довідку про заборгованість по сплаті аліментів. На нього ми подали понад 10 скарг. В результаті виконавець почав з розумінням відноситися до людських проблем і зараз надає довідку людині за її телефонним дзвінком навіть без письмової заяви.


Мої рекомендації:

  • намагатися не сваритися з чиновниками;
  • писати письмові скарги керівнику відповідного органу;
  • у випадку відсутності реагування писати якнайбільше скарг у вищі органи влади;
  • якщо на скарги немає реагування, то повторно направити скарги або звернутися до суду;
  • якщо і це не допомогло, то залучати до вирішення проблеми засоби масової інформації;
  • у випадку складності самого питання звертатися до професійного адвоката.
  • Якщо Ви не знаєте як змусити чиновника працювати, то можете не виконувати цих рекомендацій, а відразу звернутися до професійного адвоката, який допоможе швидко і правильно зробити все, про що вище написано.

Анекдот по темі:

  • – В чому секрет Вашого спокою?
  • – Я ніколи ні з ким не сперечаюся.
  • – Але ж це неможливо!!!
  • – Ну, неможливо, то неможливо…