Як правильно погасити борг?
Погасити борг – це також непроста справа. Тобто, повернути гроші кредитору дуже просто. Але непросто гарантувати собі, що через деякий час знову ці самі колектори не будуть докучати вимаганням знову погасити залишок боргу.
Думаю, що багато з читачів зустрічалися з ситуацією, коли менеджер мікрофінансової організації вимагав погасити частину боргу, а решту обіцяв списати. Після оплати виявлялося, що оплачені кошти пішли на погашення пені, а не основної суми боргу. Борг залишався відкритим.
Отже, якщо Ви після переговорів зі своїми кредиторами домовилися про прийнятну для Вас суму погашення, то обов’язково вимагайте надання Вам гарантійного листа. У цьому гарантійному листі має бути зрозумілими словами написані умови Вашого погашення. Приблизний текст гарантійного листа: «Повідомляємо, що на даний час у ПІБ (прізвище, ім’я та по батькові) загальна сума заборгованості за кредитним договором № 000001 становить 18000 грн. у разі погашення боргу в сумі 6000 грн. до 01.01.2022 р. компанія «Колектори» гарантує, що залишок боргу в сумі 12000 грн. буде списаний (анульований)».
Гарантійний лист може бути у паперовій формі або в електронній (надісланий через будь-який месенджер). У листі має бути зазначено реквізити мікрофінансової установи, підпис посадової особи, печатка.
ВАЖЛИВО погасити борг вчасно як зазначено у листі. В іншому випадку умови гарантійного листа будуть недійсними. Якщо зазначено, наприклад, погасити борг до 1-го числа, то слід погасити борг саме до 1-го, а не до 2-го чи 3-го.
Як погасити борг, якщо гарантійний лист не дають?
В такому разі просто не повертайте борг. Просто не повертайте ні копійки. Вас будуть переконувати, що в їхній системі не передбачено написання гарантійних листів і т.д. Але Ви стійте на своєму. Якщо переговори поки не дають результату – припиніть спілкування з кредиторами. А якщо надокучають, то ви вже знаєте як блокувати колекторів.
Якщо Ви бажаєте погасити борг, а Вам не дають гарантійний лист, то скоріше за все Вас хочуть обманути.
Запам’ятайте, що гарантійний лист – це Ваша гарантія повного погашення боргу.
Є окремі випадки, коли можна погасити борг і без гарантійного листа. На даний час таких випадки є 2.
По перше, в особистому кабінеті на сайті мікрофінансової організації є відповідні опції, де зазначається, що у разі погашення такої-то суми боргу, залишок боргу буде списано (або анульовано). В такому випадку слід зробити скріншот особистого кабінету, після чого погасити борг.
По друге, час від часу з офіційних телефонів великий мікрофінансових компаній надходять смс-повідомлення із пропозицією погасити борг на пільгових умовах (із списанням залишку боргу). Також можете зробити скріншот і погасити борг.
Якщо кредит отримано в одній мікрофінансовій установі, а погасити борг вимагає інша.
Після виникнення заборгованості більшість мікрофінансових організацій продають кредити іншим мікрофінансовим організаціям (колекторам). Зазвичай, боржників лякають смс-повідомленнями «Ваш борг продано колекторам».
В цьому немає нічого страшного. Досить часто в такому разі домовитися про списання боргу стає значно легше. Чому? Тому, що компанії продають борги із великим дисконтом (3-10 %). Наприклад, Ваш борг 10000 грн. можуть продати зв суму від 300 до 1000 грн. (!) грн. Новий кредитор за суму 300 грн. отримує прави вимагати у Вас погашення боргу 10000 грн. Уявіть який прибуток отримає новий кредитор якщо Ви погасите хоча б половину боргу.
Погасити борг перед новим кредитором слід таким самим способом, який описаний вище – через гарантійний лист. Але, ВАЖЛИВО, окрім гарантійного листа Вам мають надати підтвердження купівлі Вашого боргу у первинного кредитора. Цей документ може називатися або «Договір факторингу», або «договір купівлі-продажу права вимоги», або «договір про відступлення права вимоги». До договору має бути додано або витяг є реєстру кредитних договорів (де зазначено саме Ваш кредит), або додаток до договору (де зазначено саме Ваш кредит).
Якщо після погашення боргу із гарантійним листом колектори надалі вимагають погашення боргу?
В такому разі без роздумів пишіть скаргу в Національний банк України. Через кілька тижнів такі вимагання припиняться. Додатково також можна подати заяву в поліцію за фактом вимагання у Вас коштів.
Що робити після погашення всіх боргів?
Ніколи в житті більше не беріть кредит під явно несправедливі відсотки, припиніть грати в азартні ігри. Якщо не можете самостійно позбавитися від цієї залежності, зверніться, до психолога. Знайдіть собі іншу зайнятість, яка б відволікала Вас від спокуси поставити ставки чи зіграти в онлайн-казино.
Приділіть час своїй сім’ї, намагайтеся знайти додаткові джерела доходу, щоб компенсувати ті матеріальні втрати, які Ви зазнали від кредитів.
Leave A Comment