Для чого потрібно оскарження рішення ВЛК (військово-лікарської комісії)?
Якщо особа визнана непридатною до військової служби, то вона не підлягає мобілізації. Для військовослужбовців рішення ВЛК про непридатність до військової служби дає підстави звільнитися з лав ЗСУ. Обмежена придатність до військової служби дає можливість перевестися в іншу військову частину або на іншу посаду, яка не передбачає безпосередню участь у бойових діях в окопах. Також, висновок, що поранення, контузія чи захворювання, пов’язані із захистом Батьківщини, дає право військовослужбовцю отримати виплати за поранення, а також одноразову грошову допомогу у разі встановлення інвалідності.
Як правильно проходити ВЛК?
Гадаю, що не потрібно нікому розповідати як переважно проходять ВЛК військовозобов’язані. Когось добровільно, а когось силою приводять в ТЦК, водять по лікарях, які замість медичного огляду просто кладуть на папірчику штамп «здоровий». Аргументи про будь-які Ваші важкі захворювання з великою імовірністю відверто ігноруються тощо. Якщо Вас силою доставили в ТЦК, то до цього потрібно бути готовому, а тому рекомендую отримати детальну письмову консультацію як протидіяти беззаконню ТЦК (військкоматів).
То як діяти? В першу чергу повідомляйте про наявність у Вас тих чи інших проблем зі здоров’ям і вимагайте надання часу для пред’явлення своїх медичних документів. Нічого ніде не підписуйте. За відмову від підпису немає жодної відповідальності. Кожному лікарю, який не звертає уваги на Ваше здоров’я, повідомляйте, що Ви всіма законними методами будете відстоювати справедливість і подаватимете скарги на нього, в тому числі заяви про вчинення ним кримінального правопорушення. Всією своєю поведінкою дайте зрозуміти, що у разі ігнорування Ваших прав Ви створите проблеми для членів ВЛК і присвятите своє життя питанню притягнення їх до кримінальної відповідальності за те, що вони витворяють.
Такі самі рекомендації в мене і для військовослужбовців. Під час проходження ВЛК наголошуйте членам комісії на ступені важкості Ваших захворювань, контузії, травми, поранення. Для проходження ВЛК військовослужбовцям потрібно звернутися до командира із рапортом та отримати направлення. Направлення надається як правило після стаціонарного лікування. Дізнайтеся як військовослужбовцю домогтися стаціонарного лікування.
Які підстави оскарження рішення ВЛК?
Оскаржувати варто не кожне рішення ВЛК, а лише те, де допущені порушення Ваших прав.
Основні підстави оскарження рішення ВЛК такі:
- У рішенні ВЛК не враховано наявність захворювання чи його ступеня тяжкості. Членами ВЛК нерідко спотворюються або не зазначаються діагнози, щоб формально вважати Вас здоровим і придатним до військової служби;
- Вас не оглядали лікарі, які повинні були Вас оглянути – це суттєве порушення, яке також досить часто відбувається. Наприклад, мав оглянути психіатр, але про огляд немає жодних відомостей у Ваших документах. Або відомості є, однак огляд фактично не проводився;
- У рішенні ВЛК не зазначено причинного зв’язку між захворюванням, контузією, пораненням і проходженням військової служби (або захистом Батьківщини);
- У рішенні ВЛК зазначається, що Ви придатні до військової служби або обмежено придатні, хоча по параметрах захворювання Ви мали би бути непридатними до військової служби.
Коротка процедура оскарження рішення ВЛК
Скарга на рішення ВЛК подається протягом місяця з часу його прийняття (або отримання Вами відповідного документу). Оскаржується рішення що вищестоящих ВЛК, а надалі – до Центрального ВЛК і до суду.
Під час оскарження ВЛК Вас можуть зобов’язати додатково пройти стаціонарне обстеження, прибути на додатковий медичний огляд, надати оригінали медичних документів тощо.
Процес займає близько 1-3 місяці.
За результатами розгляду Вашої скарги приймається рішення або про відмову у задоволенні скарги (негативне рішення) або про повне чи часткове задоволення скарги (позитивне рішення).
Як підвищити свої шанси на позитивне проходження ВЛК чи оскарження рішення ВЛК?
Спочатку самостійно або з допомогою лікуючого лікаря чи адвоката вивчити питання чи Ваші захворювання дають шанси на позитивне оскарження рішення ВЛК. Для цього рекомендую ознайомитися із Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України. Цей документ містить повний перелік захворювань, які дають підстави вважати особу придатною, обмежено придатною чи непридатною до військової служби.
Я умовно розділяю це Положення на дві частини. У першій частині є таблиця, де зазначено ступені захворювання і загальні назви діагнозів, по яких ВЛК робить висновки про придатність, обмежену придатність чи непридатність до військової служби. У другій частині надається детальний опис захворювань.
Для збільшення своїх шансів на успішне оскарження ВЛК найкраще обстежитися в лікарів (приватних чи державних) і попросити чітко і повно зазначити Ваш діагноз у медичній документації, а також написати код захворювання, який зазначений у Положенні (наприклад М45, G54 тощо). Такий прийом забезпечить Вас від недобросовісної поведінки членів ВЛК, оскільки в такому разі вони не зможуть повністю ігнорувати Ваш діагноз.
Попросіть, щоб лікар написав діагноз (якщо такий дійсно є) у точності як зазначено в Положенні. Бо захворювання може називатися якось по іншому (синонім), але іншої назви може не бути у Положенні. А тому ВЛК може не взяти до уваги Ваш стан здоров’я.
Також, адвокат Вам може допомогти розшифрувати «китайські ієрогліфи» лікарів у Ваших медичних документах, а також проаналізувати чи Ваш діагноз підпадає під певний висновок.
Під час проходження ВЛК наголошуйте, що Ваше захворювання підпадає під певний пункт Положення і дає підстави вважати Вас непридатним чи обмежено придатним до військової служби. Ваша обізнаність із даною інформацією може запобігти маніпуляціям з боку членів ВЛК.
Чи варто самостійно оскаржувати рішення ВЛК?
Як і у випадку з оскарженням рішення МСЕК, я також не рекомендую самостійно займатися оскарженням рішення ВЛК. Краще, щоб цим питанням займався адвокат.
Якщо Вас цікавить питання оскарження рішення ВЛК, то звертайтеся. Маю сподівання, що зможу Вам допомогти.
Бажаю здоров’я!
Leave A Comment