Виплати за поранення – це та законна гарантія кожного військовослужбовця, яку дає держава за втрату здоров’я під час захисту Батьківщини. Проте, далеко не завжди влада виконує свої обіцянки і гарантії. В багатьох випадках у порушенні наших прав винні ми самі, бо не відстоюємо свої права. Я розкажу про способи, які майже гарантовано приведуть до отримання військовослужбовцем виплати за поранення. Чому «майже» гарантовано? Та тому, що є обставини, які знаходяться поза нашим з Вами впливом, а тому адвокатська етика не дозволяє мені надавати 100% гарантії у позитивному вирішенні питання.

Як діяти, щоб отримати виплати за поранення?

Після отримання поранення по можливості якнайшвидше вирішити питання про правильне і належне фіксування поранення. Це – складання медиками форми 100, повне зазначення всіх отриманих травм, контузій і поранень у медичних документах, проведення командиром службового розслідування та складання висновку про обставини отримання поранення чи травми. Надалі вимагати включити Вас у наказ про отримання премії у зв’язку із пораненням. Після включення в наказ Ви отримуватимете належні виплати за поранення. Іноді командири чи медики пояснюють, що нібито «Ваше поранення не підпадає під додаткові виплати», «немає фінансування від держави» чи вигадують інші нісенітниці. Попросіть надати письмову відповідь, де вказали ці всі «причини». Ви побачите, що надумані обставини дивним чином відпадуть. Хоча всяке буває…

Чи потрібно сваритися з командиром якщо він не виконує Ваших законних вимог?

Словесна суперечка з приводу захисту Ваших прав нерідко призводить до розмови із командирами на підвищених тонах. Командири, намагаються зменшити собі клопотів або заощадити кошти військової частини. Я рекомендую завжди вирішувати питання дипломатичним шляхом і відкрито не конфліктувати. Але якщо нічого не вдається, то Ви змушені себе захищати. Тому пояснюйте командирам, що Ви не забираєте в нього нічого особистого, але хочете не втратити своє. Якщо розмови не приводять до бажаних результатів, то можете звернутися у Військову службу правопорядку або до адвоката. Адвокат обов’язково допоможе Вам отримати виплати за поранення.

Чи потрібно фіксувати всі види контузій, поранень чи травм?

На практиці часто буває, що не фіксують контузії, що у свою чергу перешкоджає отримати виплати за поранення. Я рекомендую завжди фіксувати навіть найменші травми, контузії чи поранення. Навіть невелика контузія з часом може привести до серйозних наслідків. У військовослужбовців можуть бути звуження судин головного мозку, гіпертонічна хвороба різних ступенів, психічні захворювання, інсульт тощо. Ці наслідки можуть стати підставою для інвалідності. Тому настійливо рекомендую фіксувати УСІ травми, контузії та поранення. Це допоможе Вам отримати виплати за поранення.

Яка різниця – зареєстрована контузія чи ні?

Розглянемо дві типові ситуації.

Перша. Військовослужбовець нічого не фіксує. З часом (в тому числі після звільнення з військової служби) у нього загострюється захворювання, що приводить до інвалідності. В результаті він отримує пенсію по інвалідності в кращому разі біля 3000 грн. (якщо має необхідний страховий стаж). І все.

Друга. Військовослужбовець фіксує контузію. Стан здоров’я погіршується, він отримує інвалідність. Належна фіксація контузії дає можливість оформити висновок, що інвалідність «ТАК, пов’язана із захистом Батьківщини». Також, це є підставою для отримання одноразової допомоги розміром від 670 тис. до 1,1 млн. грн., призначення пенсії розміром не менше 11 тис. грн. щомісяця.

Висновок.

Дехто скаже, що добитися своїх прав нереально, бо командири перешкоджають в оформленні документів, примушують відмовлятися від захисту своїх прав і «нікуди не рипатися»… Так, мушу визнати, що такі випадки непоодинокі. Та це не привід відмовлятися відстоювати себе та свої права. Якщо Ви побоюєтеся і не готові протистояти системі, то краще нічого не робити. Але хто готовий відстояти своє, то звертайтеся до адвоката, який допоможе отримати виплати за поранення.