У разі важкого поранення військовослужбовець частково чи повність втрачає працездатність. Коли таке стається, то поранений і його родичі в першу чергу турбуються про відновлення здоров’я та реабілітацію. Нерідко лікування є дороговартісним, а тому часто можемо побачити в соцмережах прохання про матеріальну допомогу після важкого поранення.
Часто зустрічаюся із ситуацією, коли після поранення військовослужбовець залишається один-на-один зі своєю проблемою і не отримує ні матеріальної допомоги, ані навіть простої поради як діяти.
Тому, я коротко зібрав основні рекомендації у разі важкого поранення.


Збирайте всі необхідні документи

Документи у разі важкого поранення формуються, починаючи з моменту евакуації з бойової позиції. Орієнтовно це такі документи:
– Форма 100 – первинна медична картка про евакуацію військовослужбовця після важкого поранення;
– Форма 6 – довідка про участь у бойових діях – тут відображається інформація про місце та час участі військовослужбовця у бойових діях;
Форма 5 – довідка про обставини травми (поранення) – де відображаються відомості де, коли та за яких обставин військовослужбовець отримав поранення; Важливо у разі можливості надати інформацію про свідків поранення;
– Виписка з історії хвороби стаціонарного хворого – документ, який видає військовий госпіталь, де військовослужбовець проходить лікування після отримання важкого поранення;
– Висновок (довідка) військово-лікарської комісії – тут відображається повний перелік отриманого поранення та травм військовослужбовця. Звертайте увагу, щоб у даній довідці були відображені всі травми, а не лише основні; також має бути зазначено, що поранення відноситься до категорії важких; найголовніше – причина поранення має бути зазначена «ТАК, пов’язана із захистом Батьківщини. Обовязково під час проходження ВЛК потрібно надати форму 5, оскільки це впливає на розмір виплат після важкого поранення.
Важливо ці документи збирати відразу, бо у разі зволікання відомості про поранення можуть бути втрачені, що позбавить військовослужбовця права на отримання належних виплат при пораненні.


Подавайте документи для отримання грошового забезпечення

У військову частину потрібно надавати копії всіх наявних медичних документів з приводу важкого поранення. На даний час після важкого поранення сума грошового забезпечення становить орієнтовно 120-130 тисяч гривень (заробітна плата + 100 тис. грн. додаткового грошового забезпечення). Виплата здійснюється за весь час стаціонарного лікування і реабілітації, але не більше року.


Уникайте незаконного виведення «поза штат».

Часті після 4-х місяців лікування військовослужбовця виводять «поза штат» і як наслідок виплати в місяць становлять лише 20 тис грн., а іноді навіть просто смішних 900 гривень.
Для уникнення виведення «поза штат» необхідно через 4 місяці після лікування ініціювати проведення ВЛК, яке має надати висновок про потребу у довготривалому лікуванні. Якщо все ж з якихось причин Вас все одно вивели «поза штат» – оскаржуйте такі незаконні дії військового керівництва.


Проходження ВЛК та МСЕК

Як правило, під час лікування після важкого поранення військовослужбовець щомісяця проходить огляд ВЛК, які визначають потребу у продовженні лікування або реабілітації. Надалі, висновок про ступінь придатності до військової служби.
Якщо військовослужбовець визнаний непридатним до військової служби, то це є підставою для звільнення з військової служби.
Яким би не був висновок ВЛК, я рекомендую після цього відразу ініціювати питання про проходження МСЕК (Медико-соціальної експертної комісії) з метою встановлення групи інвалідності.
По перше, інвалідність будь-якої групи є підставою для звільнення військовослужбовця з військової служби (навіть якщо він не визнавався повністю непридатним до військової служби). По друге, отримання групи інвалідності, яка пов’язана із захистом Батьківщини, є підставою для виплати одноразової грошової допомоги, пенсії як інваліда війни та надання ряду інших пільг.
Направлення на проходження МСЕК надає командир, а у разі звільнення з військової служби – сімейний лікар. Бажано пройти МСЕК якнайшвидше (протягом 3 місяців після звільнення з військової служби). У разі надання незаконних висновків Ви маєте право протягом місяця оскаржити рішення МСЕК чи ВЛК.


Протезування

У разі необхідності Ви можете отримати безкоштовне протезування. Процедура досить непроста, але все одно слід пройти її. Детально про порядок отримання безкоштовного протезування написано тут.


Реалізація інших прав

Рекомендую одночасно звернутися у свою територіальну громаду по питанню постановки на квартирний облік. Відповідно до законодавства, держава повинна забезпечити Вас квартирою протягом 2 років з дня постановки на облік.
Для отримання одноразової грошової допомоги після важкого поранення, а також призначення пенсії слід звернутися до відповідного ТЦК та СП за місцем свого проживання. також, отримайте статус учасника бойових дій.


Висновок

Під час реалізації всіх описаних мною кроків може виникати безліч перешкод. Вам можуть казати, що «Ви не маєте права на жодні виплати», нібито «немає фінансування», що нібито «законодавство змінилося» тощо. В деяких територіальних громадах взагалі не знають про існування квартирних обліків…
Тому, у разі порушення Ваших прав Ви завжди можете звернутися до адвоката за юридичною консультацією.